Dzisiaj jest: 3.3.2024, imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana

Rozliczenie dochodów z pracy sezonowej

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1412
Redakcja poleca!

Jeżeli podejmujemy się różnego rodzaju prac sezonowych, to warto pamiętać o tym, iż należy je wykazać w zeznaniu rocznym.

Rozliczenie dochodów z pracy sezonowej

To zazwyczaj uczniowie, bądź studenci podejmują się tego rodzaju prac. Mają oni taki sam obowiązek podatkowy, co i osoby, które są przez cały rok aktywne zawodowo.

Jeżeli dana osoba podejmuje się jedynie pracy sezonowej, to podstawą sporządzenia na jej temat informacji jest PIT-11, który przesyła pracodawca do końca lutego lub też w ciągu 14 dni od złożenia wniosku przez pracownika.

Jeżeli pod uwagę weźmiemy kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 3 091zł, to podatek nie powinien być wysoki, a ponadto podatnikowi przysługuje prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Dodatkowo warto jest podkreślić fakt, iż osoby, które pracują jedynie sezonowo mogą bez żadnych obaw korzystać z ulg, w tym przypadku na przykład z ulgi na internet, czy prorodzinnej. Osoby, które współpracują na zasadzie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, a ich dochody z tegoż tytułu nie przekraczają 200zł, nie muszą się rozliczać z tego tytułu. Bowiem te dochody nie mogą być łączone z pozostałymi dochodami. Pracodawca od tych kwot pobiera 18% podatek ryczałtowy.

Na koniec warto również dodać, iż wielu Polaków na prace sezonowe decyduje się wyjechać za granicę. W tym przypadku w Polsce obowiązuje nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, iż osoby fizyczne, które posiadają stałe miejsce zamieszkania w Polsce muszą opodatkować swe dochody bez względu na to, skąd one zostały zaczerpnięte. Prowadzi to do tego, że obowiązkowi podatkowemu podlegają dochody, które zostały uzyskane poza granicami naszego kraju. Należy tutaj również wspomnieć, iż sposób ich rozliczania jest różny w zależności od danego kraju i najczęściej warunkują go umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która działa w stosunku Polska-inny kraj, w którym zostały zarobione pieniądze.

Źródło: OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.