Z całą pewnością każdy miłośnik Bieszczadów, który choć raz zawitał do Soliny, zastanawiał się jak wygląda zapora wewnątrz. Ciekawość osób, które bardzo chciałyby zobaczyć środek tej niezwykłej budowli, może zostać w pełni zaspokojona, jeśli tylko zainteresowani zdecydują się na jedną z wycieczek w głąb zapory i elektrowni, organizowanych przez PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce.
Ta wyjątkowa podróż do wnętrza solińskiej zapory składa się z dwóch części. Pierwszą częścią i równocześnie wprowadzeniem w tematykę jest seans filmowy, którego fabułą są możliwości wykorzystywania energii odnawialnych źródeł przyrody: wiatru, słońca, biomasy oraz wody. Dopełnienie filmu stanowią komputerowe wizualizacje procesów produkcji energii. Dodatkowo można zapoznać się z światowymi dokonaniami w dziedzinie energii odnawialnej z uwzględnieniem osiągnięć polskich inżynierów.
Następnie zwiedzający zapoznają się z gablotami o odnawialnych źródłach energii. Można w nich zobaczyć archiwalne zapisy wszystkich etapów budowy tej wyjątkowej zapory i hydroelektrowni oraz unikalne zdjęcia z okresu jej powstawania.
Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami, następuje wyczekiwany etap wycieczki: zwiedzanie zapory i elektrowni. Poznawanie tej budowli rozpoczyna się od zobaczenia hali produkcyjnej elektrowni, następnie uczestnicy przechodzą do hali maszyn. Kolejnym punktem zwiedzania jest galeria numer 1, która znajduje się 5 metrów poniżej poziomu dna Jeziora Solińskiego. To w niej zwiedzający zapoznają się z zasadami wznoszenia poszczególnym sekcji, instalacjami urządzeń kontrolno-pomiarowych zapory i sposobami uszczelniania podłoża. Z galerii numer 1 przechodzi się do galerii numer 2, gdzie główną atrakcją jest jedna z 28 szczelin pomiędzy najwyższymi sekcjami zapory tzw. "fuga oszczędnościowa". Zapora pełna jest zaciemnionych korytarzy, w których łatwo się zgubić.