Dzisiaj jest: 27.4.2025, imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Solina

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1498 Autor:

"Zielone wzgórza nad Soliną…", tak brzmią słowa znanej piosenki Wojciecha Gąsowskiego. Tętniąca życiem, gwarna, pełna atrakcji zapewnia odwiedzający miczne możliwości aktywnego wypoczynku.

Solina

Solina, której nazwa wywodzi się od wykorzystywanych tu w przeszłości słonych źródeł, to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystyczno-letniskowych w Bieszczadach. Istnieje ogromna różnica pomiędzy dzisiejszą a dawną Soliną, która została zalana przez spiętrzone tamą wody Sanu i Solinki.

Solina jest jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach. O jej istnieniu świadczy zachowany z 1436 roku dokument, w którym wymienia się ją jako własność Kmitów z Sobienia. W drugiej połowie XV wieku lokowano ją ponownie na prawie wołoskim. Później należała do różnych rodzin szlacheckich. W skład osady wchodziło kilka przysiółków, określanych jako zaścianki owsianej lub wołowej szlachty.

Kalendarium miejscowości:

W marcu 1915 roku w rejonie przysiółka Werlas (dziś stanowi osobną wieś) poległo około 200 kawalerzystów rosyjskich, którzy wpadli w zasadzkę zastawioną przez oddziały austriackie.

W roku 1932 mieszkańcy Soliny wzięli udział w powstaniu leskim.

W okresie II wojny światowej na terenie Soliny funkcjonował polski oddział samoobrony. Założony przez braci Pawłusiewiczów bronił miejscowych Polaków przed UPA.

W 1941 roku miała miejsce krótka walka pograniczników sowieckich z Niemcami.

3 października 1945 roku UPA rozstrzelała dziesięciu Polaków.

W 1960 rozpoczęto budowę zapory. Przesiedlono mieszkańców do sąsiednich miejscowości. Zniszczeniu uległa cała zabudowa Soliny w tym drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z 1938 r.. Jej wyposażenie trafiło do: Składnicy Ikon w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekshumowano szczątki ludzkie z trzech cmentarze. Posprzątano miejsca po oborniku. W 1968 roku przekazano ją do użytkowania.

Według spisu z 1921 roku na 863 mieszkańców Soliny przypadało 319 grekokatolików, 498 katolików i 46 Żydów. Większość z nich (około 569 osób), w tym ludność żydowska przyznawała się do narodowości polskiej. Po wysiedleniach w ramach akcji "Wisła" w latach 1945 i 1946 pozostało we wsi ponad 500 osób. W okresie budowy zapory i elektrowni w okolice Soliny sprowadzono ponad 2000 pracowników.

Współczesna Solina, której centrum stanowi dawne osiedle budowniczych elektrowni i deptak łączący drogę z koroną zapory to liczne stoiska z pamiątkami, ośrodki noclegowe i punkty gastronomiczne. Poza tym znajdują się tu przystanie statków odbywających godzinne rejsy po zalewie i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Atrakcje turystyczne - Solina

Jezioro Solińskie - W Polsce największym sztucznym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Solińskie, powstałe dzięki wybudowaniu zapory wodnej w Solinie, która spiętrza wody rzek Sanu i Solinki, a także paru mniejszych potoków. Długość jeziora...

fotoZapora na Solinie - zwiedzanie Zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej w Solinie - Jak działa zapora wodna? Wszystkiego dowiedzie się zwiedzając wnętrze zapory wodnej na Solinie. Jedna z atrakcji turystycznych i na pewno jedyna taka urbanistyczna przestrzeń, która warto zobaczyć....

Źródło: fotosy: unspalsh.com
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.