Solina, której nazwa wywodzi się od wykorzystywanych tu w przeszłości słonych źródeł, to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystyczno-letniskowych w Bieszczadach. Istnieje ogromna różnica pomiędzy dzisiejszą a dawną Soliną, która została zalana przez spiętrzone tamą wody Sanu i Solinki.
Solina jest jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach. O jej istnieniu świadczy zachowany z 1436 roku dokument, w którym wymienia się ją jako własność Kmitów z Sobienia. W drugiej połowie XV wieku lokowano ją ponownie na prawie wołoskim. Później należała do różnych rodzin szlacheckich. W skład osady wchodziło kilka przysiółków, określanych jako zaścianki owsianej lub wołowej szlachty.
Kalendarium miejscowości:
W marcu 1915 roku w rejonie przysiółka Werlas (dziś stanowi osobną wieś) poległo około 200 kawalerzystów rosyjskich, którzy wpadli w zasadzkę zastawioną przez oddziały austriackie.
W roku 1932 mieszkańcy Soliny wzięli udział w powstaniu leskim.
W okresie II wojny światowej na terenie Soliny funkcjonował polski oddział samoobrony. Założony przez braci Pawłusiewiczów bronił miejscowych Polaków przed UPA.
W 1941 roku miała miejsce krótka walka pograniczników sowieckich z Niemcami.
3 października 1945 roku UPA rozstrzelała dziesięciu Polaków.
W 1960 rozpoczęto budowę zapory. Przesiedlono mieszkańców do sąsiednich miejscowości. Zniszczeniu uległa cała zabudowa Soliny w tym drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z 1938 r.. Jej wyposażenie trafiło do: Składnicy Ikon w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekshumowano szczątki ludzkie z trzech cmentarze. Posprzątano miejsca po oborniku. W 1968 roku przekazano ją do użytkowania.
Według spisu z 1921 roku na 863 mieszkańców Soliny przypadało 319 grekokatolików, 498 katolików i 46 Żydów. Większość z nich (około 569 osób), w tym ludność żydowska przyznawała się do narodowości polskiej. Po wysiedleniach w ramach akcji "Wisła" w latach 1945 i 1946 pozostało we wsi ponad 500 osób. W okresie budowy zapory i elektrowni w okolice Soliny sprowadzono ponad 2000 pracowników.
Współczesna Solina, której centrum stanowi dawne osiedle budowniczych elektrowni i deptak łączący drogę z koroną zapory to liczne stoiska z pamiątkami, ośrodki noclegowe i punkty gastronomiczne. Poza tym znajdują się tu przystanie statków odbywających godzinne rejsy po zalewie i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Atrakcje turystyczne - Solina
Jezioro Solińskie - W Polsce największym sztucznym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Solińskie, powstałe dzięki wybudowaniu zapory wodnej w Solinie, która spiętrza wody rzek Sanu i Solinki, a także paru mniejszych potoków. Długość jeziora...
foto Zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej w Solinie - Jak działa zapora wodna? Wszystkiego dowiedzie się zwiedzając wnętrze zapory wodnej na Solinie. Jedna z atrakcji turystycznych i na pewno jedyna taka urbanistyczna przestrzeń, która warto zobaczyć....