Wielu przedsiębiorców zadaje sobie postawione w temacie artykuł pytanie, a mianowicie, kiedy powstaje przychód z działalności gospodarczej? Ta kluczowa informacja dla przedsiębiorców pozawala im odpowiednio ewidencjonować, poprawnie rozliczyć podatek dochodowy z przychodów, które uzyskane zostały w ramach prowadzonej działalności. Przychód z działalności gospodarczej odnotowujemy z dniem wykonania usługi lub wydania rzeczy. To wydawać by się mogło całkowicie jasne. Pytanie rodzi się wtedy na przykład, gdy przedsiębiorca otrzyma wcześniej wynagrodzenie. Co wtedy? To skutkuje tym, iż w takiej sytuacji pod uwagę bierzemy datę zapłaty, czyli moment, w którym zostały nam wręczone pieniądze.
Ze względu na to, iż samo pojęcie przychodu z działalności gospodarczej posiada dość szeroki zakres, to przepisy podatkowe nie wykazują jednej uniwersalnej zasady, która mogłaby służyć, jako wzór do ustalenia danego momentu przychodu. To powoduje, że przedsiębiorca, a raczej zazwyczaj jego księgowa lub biuro rachunkowe musi wykazać znajomość zarówno alternatywnych regulacji, jak i też przesłanki, które mogą narzucić zastosowanie każdej z nich. Jak już wcześniej w niniejszym artykule zostało wspomniane, za datę powstania przychodu uznaje się dzień, w którym zostaje wydana dana rzecz, są zbyte prawa majątkowe, ma miejsce wykonanie usługi, itd. Nie może to być jednak data późniejsza niż dzień wystawienia faktury, czy też data uregulowania należności. Tego typu przedstawienie sytuacji skutkuje tym, że jeśli przedsiębiorca wystawi fakturę przed data wykonania usługi, za moment powstania przychodu uznawany jest dzień wystawienia tejże faktury. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku towaru. Jeżeli zostanie nam on wydany po wcześniejszej zapłacie, to dzień tejże zapłaty jest uznawany za datę powstania przychodu.
Wiele firm świadczy tak zwane usługi ciągłe. Wtedy również warto wykazać, w którym dniu powstaje przychód. W tym przypadku zastosowanie mają zupełnie inne zasady ustalania momentu przychodu. Usługa ciągła to nic innego jak powtarzalne wykonywanie świadczenia na przykład najem, dzierżawa, codzienna dostawa towarów, czy też świadczenie usług. Usługa ciągła jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. Datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, który wcześniej został wykazany w umowie, bądź też na fakturze. W tym przypadku przychód nie może być generowany rzadziej, aniżeli raz w roku.